מודל טיפולי

חמשת השורשים

המודל הטיפולי, חמשת השורשים, מבטא את השדה הקוגנטיבי-אדואלי. כפי שעץ מלבלב זקוק לשורשים מפותחים, כך ההתפתחות האישית מגיעה למימוש עם פיתוח חמשת השורשים של השדה הקוגניטיבי-אדואלי.

 

פיתוח חמשת השורשים מסייע להפעלת איכויות מהפוטנציאל למעשה, האיכות הקוגניטיבית יחד עם איכויות עומק מהן נובעת התפתחות האישיות. שילוב זה מאפשר הגברה של מימוש לחווית חיים מלאה.

 

האחריות והיכולת לפתח, לחוות ולנווט בין חמשת השורשים, מוטלת על המטפל, בעוד למטופל המודל הטיפולי מצוי באחרי הקלעים של החוויה הטיפולית. הטיפול מספק כלים להתמודדות עם אתגרים ותקיעויות.

 

כלומר, הטיפול מאפשר הגברת בניית מערכות יחסים, יצירתיות והגשמה עצמית ומפחית חוויות בדידות, חוסר מימוש, חרדה, דיכאון, פוסט-טראומה, אינטגרציה של חוויות רוחניות ומצבי תודעה והתגברות על מצבי תודעה מערערים בעקבות לקיחת סמים, או סיבות אחרות. הטיפול נעשה בין שותפים, המטפל והמטופל.

 

המטפל מרחיב את הכלים של המטופל להגברת יכולת הבחירה והניווט בצעדי החיים. המטופל נתפס כשלם המכיל שפע אפשרויות, אשר לעיתים אינן נגישות לו.

 


הגישה היא אינטגרציה בין התרפיה הנוירופסיכולוגית ההתייחסותית, המהווה מענה מקיף למצבי טראומה וקשיים ביחסים בין אישיים, לתרפיה הפסיכואנליטית.

אינטגרציה בין הגישה הסומאטית- נוירולוגית-אמריקאית למדעי המוח והגישה האירופאית הקלאסית לפּסיכֶה האנושית. האיכות הקוגניטיבית, התפתחות הקצה האבולוציונית המשתמשת בחלקי המוח המפותחים ביותר (איזורי הקורטקס והפרה פרונטליים), והאיכות העמוקה מעבר לחוויה האישיותית, המכונה כאן באופן כללי פּסיכֶה.   

 

העצמה

המטרה הטיפולית היא השגת העצמה עצמית. ככל שהשותף בדרך הטיפולית יותר "הוא עצמו", באופן אוטנטי, ככל שהמטופל יכול יותר לבחור להשתמש בעוצמה שלו - כך החיים שלו מכוננים ל"צליל הנכון". אין זה אומר שלא יהיה כאב, סבל, עצב. אך זה אומר שחווית החיים תגבר בעוצמתה, בגווניה ובאפשרויות הבחירה. ההעמקה של תהליך ההעצמה של האני, מעבר למגבלות האישיות, היא אין סופית.

נראטיב ופוטנציאל
סיפור חיים וזהות עצמית תורמים לבריאותו הפסיכולוגית של האדם.  יחד עם זאת, הגדרות מטבעם מגבילות. במודל חמשת השורשים, טיפול בפסיכולוגיה-קוגניטיבית-אדואלית, אנו שואפים לחוות את המציאות מחוץ לנראטיב וההתניות האישיות ומתוך כבוד לצורך בהם. 

 

גם וגם
היכולת הקוגניטיבית היא משאב עצום.  קוגניציה מאפשרת יכולת הבנה, ניתוח, תכנון, תקשורת והבנה. השדה האדואלי קיים במקביל לפעילות הקוגניטיבית. במודל חמשת השורשים, טיפול בפסיכולוגיה-קוגניטיבית-אדואלית, היכולת הקוגניטיבית משמשת להעמקה, הבנה וניווט בתוך השדה הלא דואלי. כך עומקי התודעה מעשירים אחד את השנייה. 


 

כאן ועכשיו

זמן ההווה הוא הזמן בו יש לנו אפשרות בחירה ואפשרות להתבוננות על הדרך שעשינו עד כה והדרך אשר לפנינו. בנוסף, כלים, כוחות ואפשרויות מצויים בידינו בזמן ההווה, אפילו אם לעיתים, הם מצויים בזווית הסמויה מהעין. במודל חמשת השורשים, טיפול בפסיכולוגיה-קוגניטיבית-אדואלית, האפשרות להסתייע במשאבים הקיימים כעת גדלה ומתרחבת.

עומקי התודעה – חמשת השורשים
מפת חמשת השורשים והשדה-הקוגניטיבי-אדואלי הם ליבה של הפסיכולוגיה הקוגניטיבית האדואלית. לשדה זה חמישה עומקי שורשים שמפורטים מפני השטח התודעתי לעומק התודעה:

1. קוגניטיבי.

2. ארכיטיפי.

3. הלוצינטורי.

4. ריקות.

5. שדה השקט המוחלט.

 

כמו כן לשדה שני קטבים: אחדות ואינות.

 

המטפל במודל חמשת השורשים, טיפול בפסיכולוגיה קוגניטיבית אדואלית, יודע הן לנווט בין עמקי התודעה והקטבים השונים והן להימצא בהם בו זמנית. למשל, יכולת להיות בעומק התודעה הקוגניטיבי, לנהל שיחה ובו בזמן לנתח ולבחון את עומק התודעה הארכיטיפי של השדה הקוגניטיבי האדואלי.

 

הבנת עומק של מצבי התודעה והחוויה מתוכם מאפשרת יכולת זרימה ומעבר ביניהם, כמו גם שהייה מקבילה בהם.